Klub Podróżnika

Witaj na stronie
Klubu Podróżnika Krzeszowice
Zobacz naszą ofertę...

niedziela, 20 lipca 2014

Dolina Białej Wody -Słowacja


   W upalną niedzielę 20 lipca Klub wyruszył na Słowację do Doliny Białej Wody (słow. Bielovodská dolina). Dolina w przeszłości byłą nazywana Doliną pod Upłazki lub Doliną pod Wysoką. Na jej żyznych halach wypasali owce górale min z Jurgowa, Rzepisk i Czarnej Góry. W 1879 r. cały obszar doliny dla celów myśliwskich wykupił książę Christian Hohenlohe i silnie ograniczył pasterstwo. Ostatecznie wygasło ono w latach przed II wojną światową. Schroniska istniały tutaj tylko przez krótki czas. Pierwsze schronisko turystyczne (tzw. schronisko Salamona) wybudował w 1877 r. ówczesny właściciel tych terenów baron Aladar Salamon z Niedzicy, dwa lata później Christian Hohenlohe przeznaczył je na budynek dla straży leśnej. W 1924 r. Klub Czechosłowackich Turystów wybudował małe schronisko na Polanie pod Wysoką, spłonęło ono w 1926 r. Dolina odwiedzana była przez zakopiańskich kłusowników w XIX wieku i jeszcze w czasie I wojny światowej. W XIX w. dolinę zaczęli odwiedzać turyści, głównie Polacy, chodzono przez nią na Rysy. Duży wkład w badanie doliny wnieśli polscy uczeni. Prof. Mieczysław Klimaszewski opracował monografię „Morfologia zamknięcia Doliny Białej Wody”, w 1929 r. ekipa z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadziła kompleksowe badania geograficzne i pomiary stawów.
    Nasz wielokilometrowy marsz rozpoczęliśmy od Łysej Polany, gdzie przekroczyliśmy granicę i niebieskim szlakiem ruszyli na słowacką stronę. Dolina Białej Wody do jedna z największych słowackich dolin-liczy 14 kilometrów długości. Jej nazwa pochodzi od potoku Biela voda płynącego jej dnem, który dawał nam przyjemne ochłodzenie w ten gorący dzień .Stoki doliny są zalesione, tylko górna część jest skalista. Dolinę otaczają granie wśród których wznoszą się min szczyty: Młynarz, Rysy, Wysoka, Ganek, Rumanowy Szczyt, czy Zmarzły Szczyt. Dolina Białej wody rozgałęzia się na liczne piętrowo ułożone dolinki są to m in : Dolina Kacza, Litworowa, Żabich Stawów Białczańskich, czy Kocioł pod Polskim Grzebieniem.
   Litworowy staw, Zmarzły staw pod Wysoką, czy Mały Kaczy staw, wspomniane boczne dolinki, wodospady, bogata fauna i flora, decydują o pięknie i dużej atrakcyjności turystycznej Doliny Białej Wody. Jej wysokie szczyty cieszą się popularnością wśród taterników.
  Wędrując cały czas niebieskim szlakiem wzdłuż szumiącego potoku dotarliśmy do polany Biała Woda-a następnie Polany pod Wysoką, trzech uczestników wybrało się dalej-nad stawy: Litvorove pleso i Zmarznute pleso. Tą samą trasą wracaliśmy wszyscy do autokaru, zachwyceni pięknem Doliny Białej Wody. 







autor A. Rokicki
               
autor A. Rokicki
 

autor A. Rokicki

autor A. Rokicki
autor A. Rokicki


autor A. Rokicki
                                                       
Litvorove pleso- autor M. Gregorski