Klub Podróżnika

Witaj na stronie
Klubu Podróżnika Krzeszowice
Zobacz naszą ofertę...

sobota, 22 sierpnia 2015

Praga i zamki nad Wełtawą z Klubem Podróżnika


W dniach 16-22 sierpnia Klub Podróżnika Krzeszowice wyruszył do Czech zwiedzać Pragę oraz zamki nad Wełtawą. Na zwiedzanie stolicy Czech poświęciliśmy 2 dni. Praga uznawana jest  za jedno z najpiękniejszych miast Europy, a jej zabytkowe centrum od 1992 roku znajduję się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W pierwszym dniu pobytu w Pradze zwiedziliśmy zabytkową część miasta-stare miasto, ratusz ze słynnym zegarem Orloj, Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, Złotą Uliczkę, plac Wacława z wiszącym koniem, Josefov i „tańczący dom”. W drugim dniu wyjechaliśmy na Petrin, zwiedziliśmy: Strachov, Hradczany, Loretta, katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę, Małą Stane, most Karola, a wieczorem byliśmy na Kriżikowych fontannach. Kolejne dni to objazd Czech wzdłuż Wełtawy i podziwiane pięknych malowniczo położonych zamków. Były to: Orlik nad Wełtawą z  angielskim ogrodem, Trebon, Jindrichuc Hradec, Cervena Lhota, Hluboka nad Vltavou-zamek Schwarzenbergów-jeden z najpiękniejszych czeskich zamków. Dalej zwiedziliśmy historyczny gród i zamek Cesky Krumlov. Następnie byliśmy w  browarze w Czeskich Budziejowicach z uroczystą kolacją, przy muzyce w piwnicach Budvar.
W ostatnim dniu naszego pobytu zobaczyliśmy renesansowy pałac w Telcu. Miasteczko posiada wydłużony prostokątny rynek z  barkowym słupem maryjnym i dwiema fontannami, który w środku jest otoczony domami mieszczańskimi z arkadami. W Telcu skosztowaliśmy wspaniałych lodów!

autor zdjęć A. Rokicki

sobota, 15 sierpnia 2015

Dwa klasztory Bielany i Tyniec (II tura)


W święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia Klub Podróżnika Krzeszowice ponowienie wyruszył do słynnych krakowskich klasztorów na Bielany i do Tyńca. Data wycieczki została specjalnie wybrana na ten dzień bowiem 15 sierpnia to jeden z dwunastu dni w roku kiedy kobiety mogą wejść za furtę klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach i podziwiać jego piękne wnętrza. Regułą klasztoru oo. Benedyktynów w Tyńcu jest mnie rygorystyczna. Zakon ten jest otwarty na wiernych cały czas i podąża „z duchem czasu”.  Przy klasztorze działa multimedialne muzeum prezentujące historię zgromadzenia, sklep z produktami benedyktyńskimi, oraz dom pielgrzyma.

autor zdjęć Wł. Bielecki









niedziela, 2 sierpnia 2015

Tatry Zachodnie-Ornak

W niedzielę 02.08.2015 roku Klub Podróżnika Krzeszowice wyruszył w Tatry Zachodnie, a konkretnie na szczyt Ornak (1854 m n.p.m.). Grzbiet pasma Ornaku oddziela Dolinę Kościeliską od Doliny Chochołowskiej. Z Kir spacerem Doliną Kościeliską, dotarliśmy do schroniska PTTK na Hali Ornak, gdzie wycieczka podzieliła się na trzy grupy. Część pierwszej grupy pozostała przy schronisku, cześć udała się nad Staw Smreczyński, druga grupa dalej żółtym szlakiem dotarła do Przełęczy Iwaniackiej (1459 m n.p.m) , a trzecia zaś ze wspominanej przełęczy szlakiem zielonym wspięła się na wierzchołek Ornaku. Dwóm uczestnikom udało się dotrzeć jeszcze wyżej -mianowicie na szczyt Starorobociańskiego Wierchu (2176 m n.p.m.). W ubiegłych wiekach obszar Ornaku wykorzystywano pastersko. W jego masywie już od XV wieku istniały kopalnie, w których wydobywano rudy metali kolorowych, a od XVII wieku również żelaza. O atrakcyjności szczytu decyduje rozległa panorama, oraz pięknie kwitnąca roślinność wysokogórskich łąk m.in dzwonek i sasanka alpejska. Pogoda nam dopisała z wierzchołka mogliśmy zachwycać się imponującymi widokami szczególnie na pobliski Kominiarski Wierch, rejon Doliny Tomanowej i Pyszniańskiej ze wznoszącymi się nad nimi szczytami Ciemniaka, Tomanowego i Smreczyńskiego Wierchu, Kamienistej oraz na Błyszcz i Starorobociański Wierch. Długi grzbiet Ornaku ma właściwie cztery szczyty, nieznacznie wznoszące się ponad główną grań. Są to od strony Iwaniackiej Przełęczy: Suchy Wierch Ornaczański (1832 m n.p.m.) Ornak (1854 m n.p.m.) , Zadni Ornak (1867 m n.p.m.) i Kotłowa Czuba (1840 m n.p.m.). Tą samą trasą wracaliśmy do autokaru.

autor A. Rokicki







Widok z Ornaku na Smreczyński Staw
 autor A.Rokicki Nad Stawem Smreczyńskim
 autor A.Rokicki Nad Stawem Smreczyńskim

Na Ornaku
autor M.Gregorski-pasmo Ornaku ze Starorobociańskiego Wierchu