Klub Podróżnika

Witaj na stronie
Klubu Podróżnika Krzeszowice
Zobacz naszą ofertę...

niedziela, 17 sierpnia 2014

Sudety 10-17.08.2014


Sudety, to system starych gór zrębowych. Sudety są częścią dużego obszaru zwanego Masywem Czeskim. Łączna długość Sudetów od okolic Drezna po Bramę Morawską wynosi 320 km. zaś maksymalna szerokość około 80 km. Sudety dzielą się na 5 pasm górskich: Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kamienne, Góry Stołowe i Góry Bystrzyckie. Najwyższy szczyt Sudetów to Śnieżka 1602 m n.p.m. Naszym celem podróży był wypad w grań Karkonoszy, które ciągną się od Szrenicy do Przełęczy Okraj. Niektóre fragmenty przypominają topografię masywu tatrzańskich Czerwonych Wierchów. Grzbietem, wzdłuż granicy prowadzi płaska i szeroka droga przyjaźni polsko-czeskiej, oznaczona czerwonym szlakiem głównym sudeckim o długości 347 km. Duża część zarówno polskich jak i czeskich Karkonoszy objęta jest ochroną w ramach parków narodowych. Karkonosze są najwyższym i największym pasmem Sudetów .Zbudowane są z granitów, tworząc masywny, słabo rozczłonkowany blok, budzący grozę swą potęgą-stąd ich dawna nazwa Góry Olbrzymie. Osobliwością krajobrazu są samotne skały przybierająca fantastyczne kształty, np. Słoneczniki, Końskie Łby, Pielgrzymy.
Wzdłuż malowniczych dolin, potoków, rzek tworzących liczne przełomy i wodospady z grani widoczne są dwa górskie jeziora: Mały i Wielki Staw.
Choć trudno w to uwierzyć klimat Karkonoszy, jest surowy. Karkonosze należą do najbardziej wietrznych miejsc Polski-silne wiatry i mgły.   
Nasz 8 dniowy pobyt w Sudetach rozpoczęliśmy od zwiedzania Klasztoru Cystersów w Krzeszowie, następnie udaliśmy się do Karpacza na nocleg. W Karpaczu zwiedzaliśmy świątynię Wang i chodziliśmy trasami Karkonoskiego Parku Narodowego, zdobywając najwyższy szczyt Sudetów- Śnieżkę. W kolejnych dniach odwiedziliśmy skalne miasto Aderszpach w Czechach, byliśmy w Pradze. Następnie byliśmy w Kowarach, Miłkowie, Szklarskiej Porębie i Jeleniej Górze, a w drodze powrotnej zobaczyliśmy Kościół Pokoju w Świdnicy.


autor zdjęć B. Styrylska
















niedziela, 3 sierpnia 2014

Beskid Sądecki-Jaworzyna Krynicka

   Trzeciego sierpnia 2014 roku, Klub Podróżnika z Krzeszowic wyrusza ponownie w Beskid Sądecki- naszym celem był szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Beskid Sądecki tworzą dwa pasma: Radziejowej (1262 m) i Jaworzyny (1114m), które mają łącznie długości 50 km., które przedziela głęboka Dolina Popradu. Jest to popularny region wypoczynkowy, uzdrowiskowy, gdzie w 1987 roku utworzono Popradzki Park Krajobrazowy. Walory krajobrazowe Beskidu Sądeckiego powodują, że jest to region szczególnie atrakcyjny dla uprawiania turystyki pieszej i rowerowej (170 km. oznakowanych tras). Jedną z największych atrakcji turystycznych jest kolej gondolowa na Jaworzynę. Jest to najdłuższa i najnowocześniejsza kolej w Polsce. Może przewieźć w ciągu godziny 1400 osób w sześcioosobowych wagonikach. Trasa kolei ma długość 2600 m. Do gondoli wsiadamy w Czarnym Potoku, jadąc w górę można podziwiać widok na Krynicę, oraz panoramę Beskidu Niskiego. Wyruszyliśmy z Czarnego Potoku trasą wiodącą lasem, by po godzinie wędrówki dotrzeć na Jaworzynę, poniżej górnej stacji kolejki, gdzie znajduję się schronisko PTTK. Po krótkim odpoczynku i posileniu się, większość uczestników idąc czerwonym szlakiem dochodzi na Runek (1080 m n.p.m.), gdzie jest rozgałęzienie szlaków. W drogę powrotną ruszamy niebieskim szlakiem przez Bukowinki, gdzie dochodzimy do żółtego szlaku, który wiedzie przez Górę Krzyżową do Krynicy. Powrót szlakiem żółtym do Krynicy utrudniała nam duża liczba wiatrołomów. Po przejściu 6 godzinnej trasy docieramy do krynickiego deptaku, regenerując swoje siły idziemy pod pomnik Jana Kiepury-miejsce naszej zbiórki. 


autor A. Rokicki


autor A. Rokicki

autor A. Rokicki

autor A. Rokicki


autor A. Rokicki

autor A. Rokicki

autor A. Rokicki-Pomnik Jana Kiepury

Koncert peruwiańskiego zespołu na krynickim deptaku